Deze zomer houdt de FNV een referendum over de pensioendeal die ze met de werkgevers en het kabinet heeft afgesloten. Voor veel mensen is de hele pensioenkwestie ingewikkeld maar de deal is tot twee simpele zaken terug te brengen.
Op de eerste plaats, vind je dat in een fatsoenlijk land mensen van 65 moeten kunnen stoppen met werken en een redelijk inkomen krijgen? Als je vindt dat we dit door middel van een eerlijke inkomensverdeling moeten bereiken, stem dan tegen deze deal. Deze deal zegt niets over beperking van de hypotheekaftrek. Niets over een kleine belastingverhoging voor miljonairs om daarmee een klein beetje geluk te geven aan mensen die hun hele leven in de schoonmaak hebben gezeten. Die de villa’s van de rijken hebben gebouwd en hun villawijken hebben bewaakt. Deze deal zegt niks over multinationals die helemaal geen belasting betalen. Deze deal gaat erover dat je het allemaal zelf maar oplost. De AOW wordt iets meer verhoogd dan de regering van plan was maar toch bespaart deze twee miljard. Die miljarden komen niet bij de rijken en de grote bedrijven vandaan.
Ten tweede gaat het over de vraag of jij je lot in de handen van een ander wilt leggen. In de handen van iemand die roept dat je maar beter een slecht akkoord kan accepteren dan geen akkoord. Omdat geen akkoord zogenaamd nog slechter zal zijn, want dan zullen de regering en de werkgevers zogenaamd hun eigen gang gaan. Maar wil jij dan zelf helemaal geen rol spelen in dit miljarden gevecht? 'Nee' zeggen betekent niet dat er geen akkoord komt en de regering zijn zin krijgt. 'Nee' zeggen betekent dat er opnieuw iets moet en zal gebeuren. 'Nee' zeggen betekent dat er een probleem ligt voor degenen die de deal hebben gesloten. Dat er een grote groep is die zich niet klakkeloos laat bestelen. Die toch voor een goed pensioen en een rechtvaardige inkomensverdeling wil opkomen. Voor een land waar niet alleen de rijken en zeehondjes beschermd worden, maar ook gewone hardwerkende mensen. Niet dat dit ideaal met ons 'nee' uit te lucht komt vallen. Daar zullen we wel samen wat aan moeten doen.
Er zit natuurlijk een risico in als je 'nee' zegt. Namelijk dat de groep mensen die nee zegt niet verder wil protesteren en de onderhandelaars weer een nieuwe deal af sluiten. Net zolang tot we 'ja' zeggen. In Ierland werd net zolang een referendum over de Europese grondwet gehouden tot die werd goedgekeurd. Er is geen garantie dat wij onze zin krijgen, dat we meer mensen in beweging krijgen en dat er uiteindelijk een beter resultaat komt. Die garantie is er nooit als er een onderhandelingsresultaat wordt afgewezen en er acties gevoerd moeten worden. Acties komen er vaak niet eens van.
Maar realiseer je goed dat we niet vaak de mogelijkheid hebben om 'nee' te zeggen en goede kans hebben dat de meerderheid dit ook gaat doen. Deze regering is van 'kansen pakken en risico nemen'. Laten we dat dan ook eens doen. Anders blijven wij de risico's lopen en pakken zij de winst.
Van deze regering mogen we met een knuppel een inbreker in eigen huis te lijf gaan. Laten we met z'n allen de knuppel in het hoenderhok gooien en ze eens echt iets geven om over te kakelen.
Reactie toevoegen