De moord op Charlie Kirk, de 31-jarige leider van de extreemrechtse jongerenorganisatie Turning Point USA, heeft de politieke polarisatie in de Verenigde Staten versterkt en heeft geleid tot oproepen van Trumps Make America Great Again (MAGA)-beweging om links uit het Amerikaanse politieke leven te verwijderen.
Kirk werd met één enkel geweerschot vermoord terwijl hij een toespraak hield aan de Utah Valley University in Orem, Utah. Binnen twee dagen gaf Tyler Robinson, een 22-jarige student, zich aan bij de politie en werd hij beschuldigd van moord.
Na de moord op Kirk verklaarde president Donald Trump in een nationale toespraak: 'Jarenlang hebben radicale linkse activisten geweldige Amerikanen zoals Charlie vergeleken met nazi's en 's werelds ergste massamoordenaars en criminelen. Dit soort retoriek is rechtstreeks verantwoordelijk voor het terrorisme dat we vandaag de dag in ons land zien, en daar moet nu meteen een einde aan komen.' Laura Loomer, die invloed heeft op Trump, schreef: 'We moeten deze krankzinnige linkse activisten de mond snoeren. Voor eens en voor altijd. Links vormt een bedreiging voor de nationale veiligheid.'
Kirk was een toegewijde volgeling en vriend van president Donald Trump, die zijn organisatie Turning Point USA zag als de jongerengroep van de MAGA-beweging. In 2024 mobiliseerde de groep jongeren om op Trump te stemmen, waardoor hij de presidentsverkiezingen won.
Kirk was een witte christelijke nationalist die regelmatig suggereerde dat zwarte mensen, en met name zwarte vrouwen, intellectueel inferieur waren. Hij beweerde dat joden verantwoordelijk waren voor de Grote Vervanging van witte Amerikanen door mensen van kleur. Hij zei dat vrouwen het feminisme moesten afwijzen en zich aan hun echtgenoten moesten onderwerpen. Hij geloofde dat LHBT-mensen Gods Bijbelse wet overtraden. Hoewel Kirk beweerde een voorstander van vrije meningsuiting te zijn, hield zijn organisatie Turning Point USA een 'professor watchlist' bij met als doel progressieve professoren uit de academische wereld te verdrijven. Hij verklaarde dat moslims alle joden op aarde zouden vermoorden. Hij zei dat Palestina niet bestond en beweerde dat berichten over hongersnood onder kinderen in Gaza nepnieuws waren. Hij deed klimaatverandering af als onzin en beweerde ten onrechte dat er geen wetenschappelijke consensus bestond over de oorzaak ervan.
Tyler Robinson groeide op in een christelijk, republikeins gezin in Utah. Hij was een uitstekende student, hield van videogames en was geïnteresseerd geraakt in politiek, maar was blijkbaar geen lid van een organisatie. Hij zou de moord hebben bekend, maar als hij de moordenaar is, weten we niet waarom hij Kirk heeft vermoord.
We hebben echter wel enkele aanwijzingen. Op enkele ongebruikte patronen die in de buurt van het geweer werden gevonden, waren gravures aangebracht: op de ene stond 'Hey fascist! Catch' en op de andere 'Bella ciao', een tekst uit een lied van het Italiaanse antifascistische verzet uit de Tweede Wereldoorlog. Misschien was Robinson een antifascist geworden die de leidende jeugdorganisator van een Amerikaanse fascistische beweging wilde vermoorden. Als dat zo is, vinden we dat hij een vreselijke fout heeft gemaakt.
Wij socialisten hebben individuele terreurdaden, zoals moorden, altijd afgewezen. Ten eerste is het onwaarschijnlijk dat grote organisaties of sociale bewegingen van koers veranderen of worden tegengehouden door de moord op één persoon. Integendeel, de moord op een charismatische en populaire leider als Kirk zou een martelaar kunnen creëren waar mensen zich omheen zullen scharen.
Ten tweede leidt moord tot repressie, zoals we nu zien, nu rechtse agitatoren, politici en de regering misbruik maken van de moord om op te roepen tot een zuivering van linkse mensen in Amerika.
Wij aan de linkerkant, evenals progressieven en liberalen, zijn in gevaar. Al vóór de moord op Kirk stuurde Trump troepen naar Amerikaanse steden. Verschillende rechtse figuren roepen nu op sociale media op tot een burgeroorlog. Leiders van gewapende, gewelddadige groeperingen zoals de Oath Keepers en de Proud Boys hebben hun leden opgeroepen om in actie te komen. We zullen waakzaam moeten zijn en ons moeten organiseren om onze organisaties en onze rechten te verdedigen, terwijl we ons blijven verzetten tegen Trump, de Republikeinen en extreemrechts.
Dan La Botz is een van de oprichters van Teamsters for a Democratic Union (TDU). Hij is mederedacteur van New Politics en redacteur van Mexican Labor News and Analysis. Hij is lid van de Democratic Socialists of America en van Solidarity, onze zusterorganisatie in de Verenigde Staten.
Dit artikel stond op International Viewpoint. Nederlandse vertaling redactie Grenzeloos.
Wij socialisten ... op…
Wij socialisten ... op afstand, niet ideologisch, kiezen voor zwakte. Kiezen voor niet doorzetten van de kracht van actieve mensen. Alleen praten. Rechten verdedigen. Waakzaam zijn zonder kracht, alleen woorden. Onderwijl wordt de rechtsstaat afgebroken.
Wat Nederland is en wat Amerika laat ik aan de lezer. Naar mijn idee loopt Nederland mee, links, rechts.
Reactie toevoegen